TAP224K035DTS
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
TAP224K035DTS
  • 1
Mega Source # : MEGA-TAP224K035DTS
Manufacturer : AVX (KYOCERA AVX)
Packaging : Tape & Box (TB)
Description : CAP TANT 0.22UF 35V 10% RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 35V
Type : Conformal Coated
Tolerance : ±10%
Size / Dimension : 0.177" Dia (4.50mm)
Series : TAP
Package / Case : Radial
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 12 Weeks
Manufacturer Size Code : A
Lifetime @ Temp. : 1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing : 0.098" (2.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.276" (7.00mm)
Features : General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance) : 17 Ohm
Detailed Description : 0.22µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35V Radial 17 Ohm
Capacitance : 0.22µF