Q8008RH4TP
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
Q8008RH4TP
Mfr.Part # : Q8008RH4TP
Manufacturer : Littelfuse
Description : TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO220
Stock : 1955
Product Category : Thyristors - TRIACs
Configuration : Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 35 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 35 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 83A, 100A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 8 A
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : TO-220-3
Product Status : Active
Supplier Device Package : TO-220 Non-Isolated Tab
Triac Type : Alternistor - Snubberless
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Voltage - Off State : 800 V