BZV55-C4V7,115
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
BZV55-C4V7,115
Mfr.Part # : BZV55-C4V7,115
Manufacturer : Nexperia
Description : DIODE ZENER 4.7V 500MW LLDS
Stock : 41177
Product Category : Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr : 3 µA @ 2 V
Impedance (Max) (Zzt) : 80 Ohms
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : -65°C ~ 200°C
Package / Case : DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Power - Max : 500 mW
Product Status : Active
Supplier Device Package : LLDS; MiniMelf
Tolerance : ±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) : 4.7 V